Casino Munkebjerg

40 spillere videre fra DSMPT 2018, Dag 1A på Munkebjerg

Artikel foto: Mark Frimodt

Casino Munkebjerg i Vejle er kommet igennem deres første startdag af Danske Spil MPT 2018, og her fik de klemt 137 entries igennem. Da alle levels var spillet til ende, så landede de på 40 spillere som er klar til lørdagens Dag 2, og helt i front finder man spilleren Mathias Bennick med 293.100 chips, men skarpt efterfulgt at Mark “Toget” Frimodt der pakkede posen med 158.400 chips.

Længere nede i artiklen kan du se samlede counts på de første 40 spillere der er klar til dag 2.

Artikel billede: Fjordsalen

Casino Munkebjerg fortæller videre til 1stpoker denne fredag formiddag at de på den første startdag også spillede en satellit hvor fem spillere vandt adgang, samt at de havde 2 cash game borde kørende.

Danske Spil MPT 2018 – Dag 1A:

Nr First Name Last Name Chipcount Flight
1 Mathias Bennick 293.100 1A
2 Mark Frimodt 258.400 1A
3 Jes Hansen 228.700 1A
4 Gisle Olsen 172.400 1A
5 Jesper El Madsen 168.700 1A
6 Matin Talebi 162.700 1A
7 Mick Heder 153.400 1A
8 Stefan Johansen 152.200 1A
9 Torben Sørensen 137.700 1A
10 Jørgen Jagd 133.000 1A
11 Jesper Mertz 131.900 1A
12 Christian Andersen 117.200 1A
13 Thomas Osmund 116.200 1A
14 Tobias Passau 112.700 1A
15 Thomas Kingo 106.000 1A
16 Peter Mathisen 104.900 1A
17 Andreas Zuzlo 104.900 1A
18 Ronald Holm 103.800 1A
19 Jakob Brun 95.500 1A
20 Ghasan 95.000 1A
21 Jakob Oppenheimer 94.000 1A
22 Ole Andersen 92.100 1A
23 Peter Smedegård 92.000 1A
24 Ukendt 79.500 1A
25 Claus Carlsen 78.400 1A
26 Jonas Bak Kristensen 72.000 1A
27 Mikael Sejersen 71.300 1A
28 Jan Møller Jensen 71.200 1A
29 Peter Wann 67.500 1A
30 Rafet Bulic 63.700 1A
31 Kevin Johansen 63.500 1A
32 Anders Thorsen 62.900 1A
33 Flemming Poulsen 57.600 1A
34 Jesper Holm Andersen 57.300 1A
35 Anders Krog 55.000 1A
36 Thomas Lindbjerg 54.600 1A
37 Mohanathes Siuagnenem 51.600 1A
38 Johnny Voung 50.390 1A
39 Thomas Duus Petersen 47.700 1A
40 Henrik Holmgård 26.900 1A

DSMPT 2018:

  • Torsdag den 15. februar – Kl. 16.00 – 1A
  • Fredag den 16. februar – Kl. 16.00 – 1B + kl 21:00 1B2
  • Lørdag den 17. februar – Kl. 12.00 – Dag 2
  • Søndag den 18. februar – Kl. 12.00 – Dag 3
  • Mandag den 19. februar – Kl. 15.00 – Finale

Komplet Program: Se det på siden her (PDF)

Tilmelding: Tilmeld dig online på siden her